Arkadiusz B. Kulaszewski, urodzony w 1957 roku w Pile, to postać o bogatym dorobku zawodowym. Jako tłumacz oraz dziennikarz, wykazuje się dużą skrupulatnością i zaangażowaniem w swoje prace.
Warto również zaznaczyć, że jego kompetencje sięgają obszaru ekonomii, gdzie pełnił rolę ekonomisty. Ponadto, Arkadiusz Kulaszewski aktywnie działa na rzecz społeczności polonijnej, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność społeczną.
Życiorys
Arkadiusz Kulaszewski to postać, której życie to ciągłe dążenie do wspierania polskiej społeczności za granicą. Ukończył studia ekonomiczne w renomowanych ośrodkach, takich jak Poznań, Hamburg czy Londyn, uzyskując magisterium z wyróżnieniem.
Odgrywał znaczącą rolę jako członek zarządu, a później prezes Klubu Polskiego w RFN T.Z. w Hamburgu. Działał w organizacjach niepodległościowych związanych z Rządem RP na uchodźstwie oraz SPK i Związkiem Polskich Uchodźców (ZPU). Po przybyciu do Niemiec w 1977 roku, a szczególnie w okresie stanu wojennego w Polsce, stał się kluczowym koordynatorem protestów oraz działań mających na celu wsparcie niezależnych związków zawodowych, w tym „Solidarności” oraz innych grup, takich jak „Solidarność” Gdańska, „Solidarność” Szczecin, KOR, KPN i PPS. Jego inicjatywy obejmowały organizację demonstracji przed Konsulatem ZSRR oraz zacieśnienie współpracy z niemieckimi związkami zawodowymi DAG i DGB.
Kulaszewski miał także na celu wspieranie polskich grup opozycyjnych, organizując spotkania z ich przedstawicielami oraz przerzucając do kraju materiały pomocowe, a także przesyłki „bibuły” we współpracy z Instytutem Literackim w Nowym Jorku. Jego działalność znalazła szczególne uznanie u „Kolpingwerk”, gdzie zorganizował wysyłkę tysięcy paczek żywnościowych dla potrzebujących w Polsce.
W latach 80. miał roczny pobyt w Londynie, w trakcie którego współdziałał z miejscowymi organizacjami, organizując protesty i wspierając akcje pomocowe, takie jak „Polish Solidarity Campaign”. Pracował blisko z Rządem Emigracyjnym, w tym z prominentnymi osobistościami, takimi jak Kazimierz Sabbat, Edward Raczyński czy Ryszard Kaczorowski. Programy, które wspierał, dotyczyły również Archiwum Katyńskiego oraz Biblioteki Polskiej w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.
W roku 1982 Kulaszewski na krótko zawitał do Kanady, gdzie miał rozpocząć studia doktoranckie na University of Western Ontario, jednak z powodów osobistych zrezygnował z tego ambitnego przedsięwzięcia. Po powrocie do Hamburga objął funkcję zastępcy kierownika Biura Polsko-Amerykańskiego Komitetu Imigracyjnego oraz Pomocowego (PAIRC).
Jego zasługi zostały zauważone i uhonorowane, otrzymując członkostwo honorowe w „Solidarności” oraz „Solidarności 80”. Był także zaangażowany w proces przekazywania Insygniów Prezydenckich z Londynu do Polski, uczestnicząc w rozmowach odbywających się w Ramsau am Dachstein, w których brał udział Andrzej Stelmachowski.
Od 1993 roku, Kulaszewski pełni rolę Prezesa Komitetu Koordynacyjnego Stowarzyszeń Polskich w Hamburgu, będącego częścią Zrzeszenia Federalnego Polska Rada w Niemczech T.Z. Wchodzi też w skład Polskiego Forum w Niemczech, gdzie działa jako sekretarz, wspólnie z Tadeuszem Nowakowskim oraz Aliną Perth-Grabowską. Dodatkowo, jest prezesem Związku Dziennikarzy Polskich w Niemczech T.Z.
Z ramienia Zrzeszenia Federalnego Polskie Forum w Niemczech T.Z. Kulaszewski zorganizował wiele koncertów polskich artystów, w tym „Adzika” Sendeckiego, NDR Bigband, Jerzego Lamorskiego, Piotra Palecznego, Konstantego Andrzeja Kulkę, Wojciecha Gąssowskiego, Urszulę Kasprzak, oraz Piotra Nalepę. Był także kluczowym inicjatorem wprowadzenia TVP Polonia do sieci kablowej Hamburga oraz korespondentem „Dziennika Polskiego” w Londynie. Jego praca dla Polonii została dostrzegnięta, co zaowocowało odznaczeniem Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 1996 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Paweł Tamborski | Arnold Drygas | Fritz Goerdeler | Leszek Ratajczak | Arkadiusz PikulikOceń: Arkadiusz Kulaszewski