Szkoła Policji w Pile jest uznawanym centrum szkoleniowym w Polsce, które odgrywa kluczową rolę w kształceniu policjantów, ze szczególnym naciskiem na służbę kryminalną. To jedyna w kraju instytucja, która zajmuje się kompleksowym przygotowaniem przyszłych funkcjonariuszy do wyzwań związanych z pracą w policji.
W ramach oferowanych programów, placówka prowadzi szkolenia dla nowo przyjętych policjantów, które mają na celu gruntowne przygotowanie ich do wykonywania zawodu. Kursy te są skierowane do funkcjonariuszy z różnych części Polski, którzy dążą do podniesienia swoich kwalifikacji i zdobycia niezbędnej wiedzy.
W ofercie Szkoły Policji w Pile znajdują się m.in. kursy dla techników kryminalistyki, które koncentrują się na zaawansowanej wiedzy potrzebnej do skutecznego działania w zakresie dochodzeń kryminalnych. Ponadto, placówka prowadzi specjalistyczne szkolenia dla policjantów, które obejmują:
- wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych,
- czynności dochodzeniowo-śledcze,
- działania werbunkowe,
- nadzór nad procesami prowadzonymi przez funkcjonariuszy Policji.
Obecnie, Szkoła Policji w Pile kształci rocznie kilka tysięcy słuchaczy, którzy uczestniczą w różnorodnych programach szkoleniowych, co podkreśla jej znaczenie w systemie edukacji policyjnej w Polsce.
Historia
Szkoła milicyjna została założona 15 września 1954 roku, a jej miejsce siedziby zajmuje budynek dawnej rejencji. W grudniu tego samego roku rozpoczął się pierwszy kurs przedstawiający program szkoleniowy, który zgromadził 492 uczestników. W początkowym etapie działalności szkoła oferowała jedynie kursy dla posterunkowych, które trwały zaledwie cztery miesiące. Taki krótki czas nauki wynikał z pilnej potrzeby przeszkolenia jak największej liczby funkcjonariuszy w obliczu rosnącego zapotrzebowania na pracowników mundurowych.
W wrześniu 1956 roku wprowadzono kursy pięciomiesięczne, a w kolejnym roku program nauczania został rozszerzony o kursy dziesięciomiesięczne, które obejmowały 1352 godziny zajęć. Z dniem 1 kwietnia 1960 roku szkoła rozpoczęła szkolenie referentów operacyjno-dochodzeniowych, uruchamiając jednolity, ośmiomiesięczny program. W 1973 roku nastąpiła istotna zmiana, bowiem placówka odeszła od tradycyjnego kształcenia posterunkowych.
Po transformacji systemowej, która miała miejsce w Polsce, w kwietniu 1990 roku utworzono Policję. To wydarzenie spowodowało znaczące zmiany w zakresie szkolenia funkcjonariuszy, kładąc większy nacisk na przygotowanie ich do służenia społeczeństwu. Po okresie intensywnego kształcenia policjantów na kursach podstawowych, szkoła powróciła do kształcenia kadr dla policji kryminalnej.
Przypisy
- Witamy na Stronie Podmiotowej Komendanta Szkoły Policji w Pile w Biuletynie Informacji Publicznej. bip.pila.sp.policja.gov.pl. [dostęp 29.06.2024 r.]
- Szkoła Policji wS.P. Pile, Zakres szkolenia [online], Szkoła Policji w Pile [dostęp 29.06.2024 r.]
- Szkoła Policji wS.P. Pile, Dzieje budynku Szkoły [online], Szkoła Policji w Pile [dostęp 29.06.2024 r.]
- Kierownictwo. pila.szkolapolicji.gov.pl, 19.04.2017 r. [dostęp 23.07.2023 r.]
- a b c d e Historia Szkoły. pila.szkolapolicji.gov.pl. [dostęp 23.07.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile | Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile | Budynek Szkoły Policji w Pile | I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w PileOceń: Szkoła Policji w Pile