Osiedle Górne (Piła)


Osiedle Górne w Pile to jedna z kluczowych jednostek pomocniczych tego miasta, osadzone w zachodniej, przemysłowo-mieszkaniowej części Piły. Warto przyjrzeć się bliżej jego granicom, które wyznaczają ulice, takie jak Wałecka, Fryderyka Chopina, Ceglana i Pomorska na wschodnim skraju, linia kolejowa nr 203 na południu, a także granice administracyjne na zachodzie.

Na północnym zachodzie osiedla przebiega Aleja Wojska Polskiego oraz linia kolejowa nr 405, a na północy znów znajdujemy granice miasta. W obrębie Górnego sąsiadują z gminą Trzcianka, gminą Szydłowo, a także z innymi osiedlami, takimi jak Gładyszewo, Koszyce, Śródmieście oraz Staszyce.

Obszar ten jest również miejscem, gdzie znajdują się mniejsze części osiedla, a wśród nich wyróżniają się tradycyjne lokalizacje, takie jak Biedaszkowo, Kośno, Łęgi i Zdroje. Żywotność tych nazw wśród mieszkańców jest różnie postrzegana.

Budownictwo mieszkalne w Górnym zgrupowane jest głównie w jego południowowschodniej części, a jego charakter jest różnorodny – od zabudowy wielorodzinnej, gdzie najwyższe bloki mają nawet jedenaście pięter, po domy jednorodzinne rozmieszczone wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza. Na zachodzie obszaru możemy także spotkać mniejsze, bardziej odosobnione osiedla w okolicy ulicy Szarych Szeregów oraz na zalesionych terenach zachodniej części Górnego.

Na północy osiedla zlokalizowane jest dawne lotnisko wojskowe oraz zamiejscowy oddział dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania. Na południu Górnego znajduje się Stadion Miejski, niegdysiejsze Zakłady Naprawcze Lokomotyw Spalinowych, które obecnie są wykorzystywane przez różnorodne firmy, a także pozostałości górki rozrządowej stacji towarowej Piła Główna, której sekcję zlikwidowano w 1991 roku.

Transport na osiedlu obsługiwany jest głównie przez Alei Wojska Polskiego, będącą odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 179, która łączy Piłę z drogą krajową nr 22. Osiedle Górne jest także dobrze skomunikowane dzięki wielu liniom Miejskiego Zakładu Komunikacji, z których część kończy trasę w rejonie Placu Inwalidów, usytuowanym w pobliżu stadionu sportowego.

Mimo, że przez osiedle przebiegają torowiska linii kolejowych nr 202 i 405, Górne nie dysponuje własnym przystankiem kolejowym. Plany budowy przystanku pod nazwą Piła Zdroje, który miały rozpocząć się w okolicach przejazdu kolejowo-drogowego przy Alei Wojska Polskiego, zostały porzucone po 1989 roku, w związku z rezygnacją z dobudowy drugiego toru.

Nazwa osiedla jest nawiązaniem do przedwojennej nazwy Stadtberg, co w tłumaczeniu oznacza „Góra Miejska”, a odnosi się do południowo-zachodniej części tej jednostki pomocniczej.

Przypisy

  1. Fijałkowski, Marek (red.): Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000. Piła: Gmina Piła, 2013 r., s. 284. ISBN 978-936861-0-0.
  2. © Atlas Kolejowy Polski • Piła Zdroje (przystanek osobowy) / woj. wielkopolskie. [dostęp 16.05.2015 r.]
  3. © Atlas Kolejowy Polski • Piła Rozrządowa (stacja towarowa) / woj. wielkopolskie. [dostęp 19.05.2015 r.]
  4. MZK Piła - schemat komunikacji miejskiej. [dostęp 16.05.2015 r.]
  5. Tygodnik Nowy: Jak doszło do upadku ZNTK?. [dostęp 18.09.2014 r.]
  6. Dawna.Pila.Pl: Kośno, Łęgi – w Pile?. [dostęp 18.09.2014 r.]
  7. BIP - Urząd Miasta Piły: Jednostki pomocnicze - Osiedla: Osiedle Górne. [dostęp 16.05.2015 r.]

Oceń: Osiedle Górne (Piła)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:8